Włoskie korzenie

20170317 SARTORIAL 0054

W Mediolanie prestiżowe krawieckie atelier znajdują się na uboczu i trudno do nich trafić, spacerując głównymi ulicami miasta. Adresy dobrych krawców powinien znać każdy gentleman, a wiedzę tą, podobnie jak kunszt krawiecki, przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Są to pracownie krawieckie przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, gdzie w atmosferze lekkiego znużenia można przenieść się do świata niezliczonych tkanin i poczuć spokój pracujących w skupieniu rąk krawca. Takie miejsca nadal istnieją i co więcej cieszą się niesłabnącą renomą i popularnością.

W czasach powrotu do tradycyjnych rzemiosł szycie na miarę przeżywa swoje odrodzenie. Stanowi antidotum na wszechogarniającą masowość i komercjalizację życia. Pozwala na pełną personalizację stroju, a tym samym odkrywa osobowość mężczyzny i wyraża ją w wyrafinowany sposób. Dla wielu z nich jest to jedyna droga, aby dobrze wyglądać. Skrojony na miarę garnitur może zatuszować mankamenty sylwetki lub też uwydatnić jej zalety. Dla jeszcze innych będzie to po prostu doskonała okazja do zabawy stylem i eksperymentów z łączeniem tkanin, wzorów, krojów.

Gdzie uszyć dobry garnitur? Odpowiedz jest prosta – we Włoszech. Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, który byłoby tak dumny ze swoich krawieckich tradycji, kultywował je z pełną troski i uwagi pieczołowitością a jednocześnie nie pozostawał w tyle za modą. Przeciwnie, modowe trendy i innowacje w krojach i fasonach męskich garniturów pochodzą z właśnie z Włoch. Made in Italy to słowo klucz – Style is an italian job, mówią o sobie Włosi.