Trendy na wiosnę

Sartorial 020318 lowres fotFilipOkopny FashionImages 33 of 119

Sezonowe trendy w krawiectwie dotyczą głównie tkanin. Co pół roku najlepsze tkalnie Europy prezentują nowe kolekcje na najważniejszych targach w Mediolanie i Paryżu. Moda i dress code od paru lat ulegają coraz większemu rozluźnieniu. Liczy się przede wszystkim wygoda. I to wymusza na producentach tkanin wprowadzanie innowacji.

Podstawowym trendem, który jeszcze dekadę temu był dla wielu krawców herezją, jest dodawanie do szlachetnych włókien (wełna, kaszmir, len) odrobiny sterczu , lycry lub poliamidu.  Dlaczego?  Takie tkaniny lepiej pracują. W przypadku spierania czy postarzania tkanin poliamid daje większą stabilność tkaninie.

Jeśli chodzi o kolorystykę to królują odcienie elewacji budynków z wybrzeża Amalfi – pomarańcze, ochry, odcienie rdzy, zgaszony róż.

Wzorem, który nigdy nie wyszedł z mody jest krata. Zwłaszcza ta windowpane. Nowością są kraty rozmyte oraz tzw. „znikające”. W zależności od tego pod jakim kątem pada światło wzór pojawią się lub zanika.

Absolutnym hitem są tkaniny typu boucle – nieco siermiężne, grube, ale luźno tkane. Struktura narzuca sportowy krój marynarek z takich materiałów.

Poszetki są również na topie w tym sezonie. Te z lnu z kolorowymi brzegami, kolorowe, zwariowane z drukowanej bawełny będą idealnym dopełnieniem sportowych, letnich marynarek.